Přemek na cestách

Chcete mě (číst)?

11. listopad 2010, 01:49, kategorie:

Už dlouho jsem chtěl někam psát své zážitky z cest, ale má drahá přítelkyně lenost mi to zatrhla. "Dovolim ti tak maximálně nainstalovat Wordpress, a to ještě budeš rád. Co bys kam psal, kdo je na to prosim tebe zvědavej, radši zevluj po weblogách, na facebooku, nebo mazej do hospody!" říkávala nebožka...

Nevím, co mě to vlastně napadlo, vydat se na Zéland. Asi už jsem byl znuděný pohodlným životem v Praze a říkal si, že je čas na nějakou změnu. Jelikož nemám vůbec představu, jestli budu pryč měsíc nebo rok, v práci jsem  pro jistotu dal výpověď a vystěhoval se z podnájmu. Možná si říkáte, že je blbost jet někam naslepo, když existuje spousta agentur a podobných věcí. Přijde mi ale, že na agenturu jsem jednak už dost starej a podle zkušeností některých mých kamarádů si od vás agentura vezme cca 10 000 Kč, ale stejně se o vás moc nepostará. A nepostarat se o sebe zvládnu sám a úplně zadarmo :)

Zařídil jsem si tedy Working Holiday vízum (pro případ, že by se mi zachtělo, nebo bych byl nucen pracovat), koupil si letenku a zabookoval hostel na první týden. Taky jsem si zřídil účet u novozélandské banky ANZ, abych neměl po kapsách zbytečně moc peněz.

Jaký byl let?

Let byl fajn. Váhal jsem jsem mezi Air New Zealand a Korean Air. Cenově to vycházelo zhruba na stejno, ale Korean Air zvládne cestu z Prahy do Aucklandu za 25 hodin s jedním přestupem. S Air New Zealand bych letěl nejdřív do Londýna, což by cestu minimálně o 5 hodin protáhlo. Navíc Air New Zealand má většinu letů na Zéland přes Los Angeles, kam já nemůžu, nemám totiž biometrický pas. Takže bylo rozhodnuto. 6.11.2010 s Korean Air přes Incheon do Aucklandu.

Čekal jsem letadlo plné Čechů - sezónních pracovníků letících na Zéland sbírat ovoce. Jenže nic takového, v letadle bylo plno Korejců, Japonců, Vietnamců. Čechů málo.

S Korean Air se cestuje docela pohodlně, po celou cestu se v celkem krátkých intervalech servíruje kafe, víno, pivo, džus, atd. Každý cestující dostane pantofle, ráno kartáček na zuby (ten mě fakt překvapil :-)) , horkou žínku a podobné vymoženosti :-).

Jídlo taky ušlo, ale to je tím, že mi rýže nevadí, dokonce jí mám docela rád. Chápu ale, že někomu může přijít rýžová kaše s čajovou omáčkou k snídani a rýže s masem a zeleninou k obědu a rýžové koláčky jako dezert, poněkud jednotvárně.  Většina lidí si dávala jasmínový čaj, já jsem si poroučel korejské pivo (pan Jašek by ze mě radost neměl), pán z Koreje vedle mě mi jej doporučoval. A bylo fakt dobrý, skoro jako český. Kdo by to byl řekl.

Naproti tomu, jukebox mě zklamal, samé pitomé mainstreamové novinky, z rockových věcí se takřka nic nedalo poslouchat. Otevřít složku Korean Pop jsem se vůbec neodvážil. Tak aspoň že měli Mozarta a Bacha.

Korejské letiště Incheon se mi líbilo. Myslel jsem, že se tam ztratím, ale přestup proběhl v pohodě. Líbilo se mi, že tam mají zdarma wi-fi a pitnou vodu.

Fašich dokchumenty!

Nejvíc jsem se bál imigrační kontroly v Aucklandu. Ačkoliv jsem měl vše potřebné (vízum, pojištění, výpis z banky,.. ), myslel jsem, že budou opruzovat. Navíc jsem si všiml, že fotka v mém pasu patří zřejmě nějakému 15 letému feťákovi. Úředníka u přepážky ale kromě malého dotazníku, který nám rozdali v letadle a pasu, nic nezajímalo. Dal mi razítko a já pokračoval na biosecurity. Na Zélandu se totiž přísně kontroluje dovoz potravin (o zvířatech nemluvě). To kvůli obavám z lecjakých svinstev, která by mohla ohrozit tamní zemědělství (spoustu nemocí a infekcí rostlin se na Zéland zatím vůbec nedostalo, tak se vláda snaží, aby tomu tak bylo i dál).  I když jsem s sebou skoro nic k jídlu neměl, jen pár sladkostí a vitamínů, bál jsem se, že mi vyhodí Jesenky. Naštěstí mi je nechali :) Pak chtěli vidět pohorky a ptali se, zda nemám stan. Nemám. Nic víc je nezajímalo.

Koukám, že jsem toho napsal celkem dost, za tu půlhodinku. Když se vám nebude líbit, co píšu, bude tento první zápisek zároveň zápiskem posledním.

Naopak, když budete chtít, sesmolím příště už něco o Zélandu. Chcete? Tak zatím.

Přemek Žák
 1. Tedy ja koukam! Zatimco ja se kratce vyhrivam v Texasu, pan si odletel na Zeland a nevi, na jak dlouho! :-D Ty jsi teda dobrodruh Tve psani je zabavne, tak v tom koukej pokracovat! Bez tebe bych se treba nedozvedela, ze mi mozna jednou v letadle daji zubni kartacek :-D)

  — Jana · 12. prosinec 2010, 20:47 · #

 2. Ahoj, moc pěkné psaní, jednou se tím můžeš živit. Nejlepší byl kartáček na zuby:-). Tak se těším na další příspěvek a hlavně chci něco o ovcích!

  — Katka · 12. prosinec 2010, 20:48 · #

 3. Pekny! Jsem rada, ze bylo vse bez komplikaci. A samozrejme pis dal a hodne, jsem zvedava

  — Nikola · 12. prosinec 2010, 20:48 · #

 4. Povila jsem génia :-D ,to by měla paní profesorka Bálková radost…tichý úžas!

  — Mamka · 12. prosinec 2010, 20:49 · #

 5. Chceme, moc hezky se to čte :-) Dávej na sebe pozor, ať tě tam někdo neukradne :-D

  — Lucka · 12. prosinec 2010, 20:51 · #

 6. Pane Přemku, už se nemohu dočkat na další stránky tohoto psaní. Moc jsem se pobavila a leccos nového dozvěděla :-)
  Dávej na sebe pozor, zatim pa.

  — Jana · 12. prosinec 2010, 20:51 · #

 7. Teda, Přemku, ty máš snad prozaické střevo, nebo co. Pokračuj

  — Lucka z bývalé práce · 12. prosinec 2010, 20:52 · #

 8. Pěkný pane kolego, jen pište…., vidím, že jste velmi plodný v tomto ohledu, až se usadíte dejte vědět, přijel bych na jedno pivo …

  — Michal · 12. prosinec 2010, 20:53 · #

 9. Neboj se a pis. Mas v textu plno klicovych slov, ktere muzes v budoucnu monetizovat, aniz bys musel na Novem Zelandu pracovat.

  Pepa J. · 12. prosinec 2010, 20:55 · #

 10. Milý Přemysle,

  tímto si předplácím celé Tvé souborné Zélandské spisy, v práci si je za ministerské peníze vytisknu a zařadím do knihovny :-)

  — Kateřina K. K. · 12. prosinec 2010, 20:56 · #

 11. Na rozjezd dobrý, i ten Auckland vypadá pěkně. Tady je kosa a dneska se tu přehnal i nějakej miniorkán…Tak si to užívej a zas něco sesmol-je to čtivý,Balek by z tebe měl radost:-)Čekám na info o místním pivu!

  — Méďa · 12. prosinec 2010, 20:56 · #

 12. Ahojky Přemku, musím říct, že žasnu. Moc ti přeju, aby Ti vše vyšlo. HLAVNĚ PIŠ, JE TO MOC ZAJÍMAVÉ A ČTIVÉ.

  — Věra Musilová · 12. prosinec 2010, 20:57 · #

Komentovat už je možné jen přes Facebook. To víte, doba pokročila.

Líbí se vám tu?

Přihlašte si RSS kanál a nic vám neuteče:

Reklama

Pohodové zájezdy do hor s CK Alpina