Přemek na cestách

Pár poznámek z Aucklandu

18. listopad 2010, 12:28, kategorie:

Dneska už konečně něco o Zélandu. Práci nechám chvíli spát (nerad bych to zakřiknul, ale vypadá to zatím dobře). Nic dlouhého to tentokrát nebude, sepsal jsem pár postřehů za těch pár dní, co jsem tady.

Queen Street

toť srdce Aucklandu. Dlouhá ulice, kde jsou banky, McDonald's, banky, Burger King, banky, Wendy's, banky, KFC, banky, Starbucks, banky, atd. Na konci Queen Street je hezká budova - Ferry Building - odkud se můžete lodí nechat převézt na druhý břeh, třeba do Devonportu (kam jsem se jel podívat) nebo někam dál.

Queen Street Rušná Queen Street, v pozadí Ferry Building.
Auckland A takhle to vypadá kousek od centra (foceno z Mt. Eden).

Mimochodem, ačkoliv má Auckland ještě méně obyvatel než Praha, rozlohou je 2x větší. Místo panelákových sídlišť a činžáků jsou tu dřevěné domečky na obrovské ploše, jeden vedle druhého. Bez Queen Street a přilehlých mrakodrapů by byl Auckland jedna obrovská vesnice. Všechno je tu na dlouhou projížďku a ještě delší procházku.

Lidé

Díky statisícům přistěhovalcům si v Aucklandu člověk nepřipadá jako vetřelec. Všude v obchodech, na poštách, v bance, atd. najdete pracovat  převážně Číňany, Korejce, Indy nebo Maory. Jestli tu ještě žijí nějací potomci Britů, kteří Nový Zéland v 19. století osídlili, zajímalo by mě, kde jsou a čím se živí :-)

Lidé jsou ochotní, dokonce i tam, kde byste ochotu nečekali (např. na úřadech, na poště). V obchodech se prodavači zajímají o to, co chcete, snaží se poradit, atd. I když si nic nekoupíte, dají se s vámi do řeči. Oproti ČR - kde na vás prodavač většinou jen civí a maximálně se zajímá, abyste nic neukradli - je to příjemná změna. Asi je to tím, že konkurence je tu obrovská a uživit se v Aucklandu prodejem čehokoliv, musí být setsakra těžké. Ostatně, kdo byl někdy třeba v Británii, tak ví dobře, o čem píšu.

Parky

V Aucklandu je spousta krásných parků, kde člověk úplně zapomene, že je ve městě a připadá si spíš jako někde v divočině. Nejhezčí mi zatím přišly Cornwall Park a Western Springs, ale i ostatní se mi líbily.

Cornwall Park
Cornwall Park
Tyhle 2 fotky jsou z Cornwall Parku, na chvíli se udělalo opravdu perfektní světlo, jenže než jsem stačil najít nějaký hezký záběr, bylo pozdě.

Banky

Protože je tu tolik přistěhovalců, turistů a sezónních dělníků,  banky mají žně. Banka je snad na každém rohu. Úrokové sazby má Nový Zéland poměrně vysoké (spořící účty vynáší 3-4 % , zadlužit bych se tu nechtěl). Je tu také spoustu australských a asijských bank.

Alkohol

(tedy i pivo) těžko seženete v sámošce, většinou musíte do specializovaného krámku, kde se prodává jen chlast. Tam už si ale určitě vyberete. Na spoustě veřejných míst se pít nesmí vůbec (ne, ani pivo), např. na nádražích, v parcích, atd.).

Novozélandská piva Ba dokonce i na pláži je alkohol zakázán (ano, i pivo :-)). Jenže toho jsme si nevšimli...

Ceny

V centrálním Aucklandu je draho. Jídlo a pití v hospodě stojí cca stejně jako ve městech v Británii, ceny potravin v supermarketech se mi zdají o dost vyšší. Veřejná doprava (autobus, vlak) je též dražší, s dálkovými trasami je trochu lepší, navíc některé akční nabídky začínají na 1 NZD. Letenky po Zélandu se dají sehnat od 30 NZD, takže se možná brzo někam poletím podívat.

Co tu není nijak extra drahé, je bydlení. V hostelu můžete spát za 18 - 20 NZD (dorms), pronajímání bytu (se spolubydlícími) vyjde možná ještě levněji.

Sepsal jsem ještě něco o vlacích, ale je to nezáživné a celkem dlouhé, takže si to nechávám do šuplíku a možná to vydám jako samostatný zápisek.

Zajímá-li vás něco dalšího o NZ, neváhejte se zeptat v komentářích. Pokud budu vědět, odpovím, nebo se to pokusím zjistit.

Mimochodem, kdybyste se divili, proč se váš komentář okamžitě neobjeví, nezoufejte. Objeví se hned, jak jej "schválím". To kvůli spamu a všemožným otrapům.

Přemek Žák
 1. Já se budu, jakožto vlakový fanda, těšit na samostatný článeček o vlacích. Nudné to pro mě určitě nebude :-)

  — Honza · 12. prosinec 2010, 21:23 · #

 2. mimochodem jsem se divila já :-D, zírám jak sis skutečně vzal k srdci zákaz alkoholu na pláži, aby tě tam ještě nezabásli, no nakonec každá zkušenost dobrá :-D

  — Mamka · 12. prosinec 2010, 21:24 · #

 3. ja se take tesim na clanecek o vlaccich. Zajimalo by me, jak je to s praci jako je trhani jablek. Da se neco sehnat primo na miste anebo je to nutne zaridit jeste pred pripadnym odjezdem z CR?

  — Pepa · 12. prosinec 2010, 21:25 · #

 4. Ahoj Pepo.
  Ja zatim jablka netrhal, ale podle me je lepsi si to zaridit az tady a v Cechach si akorat zjistit, v jakych oblastech nejvic potrebuji lidi… Kdyztak se pak ozvi na mail, zkusil bych ti pripadne sehnat nejaky kontakty.

  Přemek · 12. prosinec 2010, 21:26 · #

 5. pěkné čtení :) taky bych chtěla v Praze park s krávama… ikdyž asi by hned první noc padly po tmě na bifteky nebo by je děti přestříkaly nafialovo a pak je honily až by se jim zdrclo mlíko :( asi musím na Zéland ;-)

  — Kateřina K. K. · 12. prosinec 2010, 21:28 · #

Komentovat už je možné jen přes Facebook. To víte, doba pokročila.

Líbí se vám tu?

Přihlašte si RSS kanál a nic vám neuteče:

Reklama

Pohodové zájezdy do hor s CK Alpina