Přemek na cestách

První pohovor (a co když i poslední?)

13. listopad 2010, 10:32, kategorie:

Tak jsem byl na pracovním pohovoru. Teda, ne že by mi už došly peníze, nebojte. Seběhlo se to velice rychle, ve čtvrtek ráno jsem procházel pracovní nabídky na internetu a padla mi do oka pozice AdWords Specialist v jedné internetové firmě v Aucklandu (zatím nebudu uvádět název). Protože je AdWords jedna z nemnoha věcí, kterým rozumím, na nabídku jsem odpověděl.

Do průvodního dopisu jsem narovinu napsal, že mám Working Holiday vízum a chápu, že bude asi obtížné mě na něj zaměstnat (WH pro Čechy je totiž sice na 1 rok, ale nedovoluje vám vzít stálou práci;  v jedné práci smíte pracovat maximálně 3 měsíce, pak musíte zaměstnavatele změnit.). Přišlo mi nesmyslné to zamlčet a ztrácet tak jejich i můj čas.

Maximálně mě pošlou do hajzlu, víc mi asi těžko udělají. Nikoho jiného jsem zatím neoslovil (a tady v Aucklandu už asi ani neoslovím), chtěl jsem si počkat na reakci a když mě odmítnou, budu se snažit hledat, kde byla chyba, co je asi tak mohlo odradit.

Asi za 3 hodiny přišla odpověď od ředitele firmy, že by se se mnou rád sešel a jestli by to šlo buď hned v pátek odpoledne, nebo pak příští týden. Odepsal jsem, že zítra odpoledne je OK. Aspoň to budu mít hned za sebou, nemá cenu to protahovat. Nedělal jsem si žádné naděje, moje mluvená angličtina je dost hrozná, psaná naopak ujde (to byl asi důvod, proč si mě  pozvali). Od doby, kdy jsem se rozhodl jet na Zéland, jsem sice začal číst anglické knížky a poslouchat anglické zprávy, ale mluvit mi prostě moc nejde. A co teprve, když je člověk nervózní...

Už to, že si mě pozvali a že je někdo ochotný se mnou ztrácet čas, beru jako úspěch.

Chlápek na pohovoru vypadal sympaticky, říkal, že nejdříve posílá uchazečům testovací úkoly a podle nich se pak rozhodne, zda si dotyčného pozve na pohovor. V mém případě prý ale udělal výjimku, protože ho životopis zaujal a hlavně chtěl vidět, jaká je moje angličtina. Pak se ptal na to, proč jsem odešel z poslední práce v ČR, kde jsem pracoval dřív, co jsem dělal, atd. Pak jsme procházeli různé dovednosti, znalosti a nástroje, u každé položky (SEO, AdWords, Analytics, HTML, CSS ,...) jsem se měl ohodnotit na stupnici 0-10. Ke každé věci jsem chvíli něco povídal, což se mu líbilo, vzhledem k tomu, že jsem se hlásil jen na AdWords.

Pak přišla otázka, které jsem se bál nejvíc, i když jsem jí čekal.  No jo, ale když jsi teď přijel na Zéland, tak budeš chtít určitě spíš cestovat, než pracovat, ne? To by ti nevadilo, praštit s cestováním a začít hned pracovat? Odpověděl jsem, že cestovat bych sice chtěl, ale když by tahle práce vyšla, dal bych jí přednost a cestování asi oželel. Navíc, o víkendech se podle mě dá taky ledacos procestovat (samozřejmě jen v rámci severního ostrova). Ale přece jen, jak to říkal, trochu mě to zamrzelo - co kdyby mě náhodou vzali a já - sotva jsem skončil jednu práci - bych šel hned jinam. Víte, že na to já nejsem vůbec zvyklý :-D Naproti tomu, když uvážím přínosy (nová zkušenost,  pravidelný příjem a hlavně zlepšení angličtiny), určitě by to stálo za to. Jo, když to vyjde, půjdu do toho.

Mluvili jsme a mluvili a já byl zvědavej, co z toho nakonec vyleze. Pak řekl, že moje angličtina je celkem dobrá, a že kdybych s nimi každý den chodil na oběd a případně si vzal bokem ještě nějaké hodiny (tady v Aucklandu je spousta jazykovek), bude to během pár měsíců bez potíží. Pošle mi tedy testovací úkoly a podle toho, jak je zvládnu, se uvidí dál. Říkal ale, že podle toho, co jsem říkal, úkoly bych bez problémů zvládnout měl. Už je mám v e-mailu a hned jak dopíšu tenhle zápisek, vrhnu se na to. Dneska je v Aucklandu hezky a já budu sedět v hostelu a dělat domácí úkoly. Závidíte, co?

Horší je, že teď jsem v nejistotě a nemůžu z Aucklandu odjet, dokud mi neřeknou, jestli mě berou. Každý den navíc v Aucklandu se mi celkem prodražuje, všechno je tu minimálně 2x dražší než v ČR. Peněz mám dost, copak o to, ale myslel jsem, že je využiju na cestování po jižním ostrově, než na čekáním v Aucklandu... Než jsem na ten pohovor šel, moc jsem si nepřipouštěl, že to vyjde. Představoval jsem si, že schůzka bude probíhat nějak podobně, jako když mi Luboš (můj bývalý šéf z DW)  vyprávěl o uchazeči o práci, jehož pohovor se vyřídil za pouhé 3 minuty. Teď bych ale řekl, že je to tak 50/50. Přeci jen, kdybych byl úplně marnej, kdo by se mnou v pátek pozdě odpoledne ztrácel hodinu a půl? Ať už to ale dopadne jakkoliv,  ten pohovor byl zajímavý zážitek.

Taky bych chtěl poděkovat Pavlu Jaškovi, že si přečetl moje anglické CV, upozornil na nedostatky a navrhl úpravy. Třeba by si mě jinak ani nepozvali. Pavle, až přijedu do Čech, máš u mě tatarák a 5 piv u Wébrů :-)

Vím, že jsem slíbíl napsat něco o Zélandu, pár postřehů snad brzo dodám, i nějaká ta fotka bude. Zdravím do Čech!

Přemek Žák
 1. No to je skvělé, gratuluji!!! Doufám, že ti to vyjde, moc ti to přeju. Eh… proč jsem se nedala do počítačů místo do FSV? :-D zatím!

  — Nikola · 12. prosinec 2010, 21:06 · #

 2. … hehe, já sem asi nebyl tříminutovka :-D

  Ošklivý sup · 12. prosinec 2010, 21:07 · #

 3. Začína to ako príbeh o veľkom úspechu, trochu nesmelo ale s veľkým prísľubom.

  Martin Balog · 12. prosinec 2010, 21:08 · #

 4. Super! Ty valis! Tak drzim palce, at to vyjde (i kdyz rozpacite, protoze vim, ze by sis rovnez rad pocestoval :-). No at se stane, co se ma stat, na kazdy pad to bude zajimavy obrat

  — Jana · 12. prosinec 2010, 21:09 · #

 5. Jen tak dál, myslím, že tohle klapne:) A cestování Ti neuteče :)

  — Téra · 12. prosinec 2010, 21:10 · #

 6. moc se nám to líbí, tiše žasneme, měj se hezky a užij si to! A piš! :-D

  — Babička Ž · 12. prosinec 2010, 21:11 · #

 7. čekám na pokračování,:-D, nemám už co číst, doufám, že ta práce klapne a my se odstěhujeme za tebou :-D

  — Táta · 12. prosinec 2010, 21:11 · #

 8. Zdravím, drzím palce, čekám na novinky a závidím. Kdybych nebyl už tak „dlouho mlady“ hned bych se tam vydal :-D

  — Fanda · 12. prosinec 2010, 21:12 · #

 9. bezva, jen tak dál :-D

  — Pavel · 12. prosinec 2010, 21:13 · #

Komentovat už je možné jen přes Facebook. To víte, doba pokročila.

Líbí se vám tu?

Přihlašte si RSS kanál a nic vám neuteče:

Reklama

Pohodové zájezdy do hor s CK Alpina